פולארויד

אי שם בתחילת שנות השמונים אבא שלי קנה לו מצלמת פולארויד. הדגם polaroid land camera 1000 היה להיט והמצלמה היתה הנמכרת ביותר בשנת 1977. שנים אחר כך אינסטגרם ביססו על העיצוב האייקוני שלה את הלוגו שלהם.

בביקור האחרון שלי בחנות B&H לא התאפקתי וקניתי לה פילם SX-70. מסתבר שרכובים על גלי הנוסטלגיה, התחילו לייצר מחדש את הפילם הזה. ותמורת $19 רכשתי כזה.

האמת קצת הייתי סקפטי אם זה בכלל יעבוד. בכל אופן המצלמה שכבה בארון נשכח למעלה מ30 שנה. אבל להפתעתי מיד כשהכנסתי את הפילם וסגרתי את המכסה היא התעוררה לחיים.

התמונה הראשונה שצילמתי יצאה חשוכה למדי. מה שלא הפריע לבת שלי לחטוף את המצלמה ונסות בעצמה את הפלא הארכיאולוגי. מסתבר שעם השנים התרגלנו ליכולות די מרשימות שיש למצלמות המודרניות. אפילו המצלמות בטלפון שלנו יכולות להתמודד בהצלחה עם תנאי תאורה ירודים למדי.

הפולרואיד הישנה לעומת זאת דורשת קצת יותר תשומת לב לפרטים ולמחשבה על התאורה והיציבות מאשר הלחיצה האינטואיטיבית על הכפתור אליה התרגלנו.

אז יצאנו למרפסת וייצבתי את המצלמה על כסא כדי שלא תרעד והצלחתי איך שהוא לקבל תמונות סבירות, אם כי לא מושלמות.

מתחילה חשדתי במהירות החשיפה אבל מכיוון שבכל קלטת יש רק 8 תמונות, לא הספקתי לבצע יותר מדי נסיונות לפני שכל התמונות צולמו. נסיונות לאחר מכן הראו לי שהמצלמה תקינה, אבל צריכה באמת הרבה אור שמש (או פלאש) כדי לתפקד טוב

מכיוון שכל תמונה עולה כמעט 9 שקלים, לא נראה לי שאמשיך בנסיונות נוספים, אבל בהחלט היתה חוויה משעשעת גם לדור הצעיר וגם לנוסטאלגים שביננו