מערכת תופים אלקטרונים

חודשי הקיץ הם הזדמנות טובה לפרויקטים משעשעים. הפעם בניתי סט תופים אלקטרונים, או בלע״ז drum pads.

החומרים הדרושים לכל פאד הם גביש פיאצו שממיר את המכה לאנרגיה חשמלית, משטח קשיח שנועד להגדיל את שטח הפנים של התוף, ספוג קשה שסופג את החבטה, מקטין את הרעש ונותן תחושה יותר נעימה, וספוג רך שמבודד כל משטח מהאחרים ומונע זליגה של רעש מתוף אחד לשני. אני השתמשתי בלוחות פרספקס 1ממ שאותם חתכתי לקוביות של 10 על 10 ס״מ, למשטח העליון במזרון יוגה, ולספוג הרך שמבודד כל יחידה מהבסיס השחטתי כרית זולה מאיקאה. סה״כ עלה לי פחות מ-100 ש״ח.

השלב הראשון הוא להדביק את הפייצו למשטח הקשיח עם אפוקסי. ולהלחים חוטים ארוכים במקום הקצרים שמגיעים במקור.

אחר כך מתחילים להרכיב את הסנדוויץ. באחד הסרטונים ביוטיוב גיליתי את ספרי הדבק. מדובר במעין דבק מגע שמגיע בצורת ספריי. קצת יקר, אבל בהחלט שווה את החסכון בהתעסקות ובלכלוך של דבק מגע רגיל.

בכל מקרה, מורחים דבק על הספוג הרך, עליו מדביקים את המשטח עם הפייצו כלפי מטה, כך שכאשר אנו מכים, לא נפגע בו ישירות. ומעל מדביקים את משטח הגומי.

כל שלושה תופים הדבקתי על קרש, ובעזרת עוד שני לוחות כבסיס יצרתי משטח של 3 על 3.

לאלקטרוניקה השתמשתי בארדואינו מסוג לאונרדו, בין שאר יתרונותיו הוא מכיל ממשק usb מובנה שמאפשר שליחת אותות midi ישירות אל המחשב וחוסך שימוש בממירי תקשורת ותוכנות יעודיות שמוסיפות delay ופוגמות בחוויה. הוא גם מכיל 12 כניסות אנלוגיות כך שניתן לחבר עוד הרבה יותר חיישנים ממה שאני צריך

כל זוג חוטים מהפייצו מתחבר לארדואינו בעזרת נגד 1MOhm, ודיודת זנר של 5v להגנה באופן הבא

התוכנה בארדואינו די פשוטה, אם המתח בקו עולה מעל סף רעש מסויים נשלח התו המתאים לבקר המידי, וכאשר המתח יורד, מפסיקים. קוד המקור כאן

כעת נשאר רק לפתוח את garageband ולהנות

בנוסף בניתי תוכנה קטנה שמאפשרת למפות איזה צליל כל תוף

3 thoughts on “מערכת תופים אלקטרונים

Comments are closed.